Ústní hygiena

Prostředí kolem nás obsahuje obrovské množství různých mikrobů a my jsme s nimi v nepřetržitém kontaktu. Týká se to ale hlavně našich úst, kde se tyto mikroorganismy usazují. Toto postupné usazování dává vznik tenké vrstvě, která je příčinou mnoha problémů – zubnímu plaku. Pokud jde o příčinu vzniku zubního kazu, nebo zánětu dásní, hlavní příčinou bývá právě zubní plak. Místa, kde je vrstva zubního plaku nejsilnější jsou nejvíce ohrožena a tomu bychom měli přizpůsobit naši ústní hygienu. Důkladná ústní hygiena je nejzákladnější činností pro odstranění zubního plaku a její časté provádění slouží jako prevence před vznikem zubního kazu nebo zánětem dásní. Zároveň díky ústní hygieně zvýšíme trvanlivost a odolnost našich zubů.

Ústní hygiena – druhy zubních past

Pro kvalitní ústní hygienu slouží především zubní pasty nebo ústní vody. Druhů zubních past je takové množství, že si může vybrat opravdu každý. Jejich rozdíl spočívá jednak v odlišném vzhledu a chuti, ale důležitější je samozřejmě složení konkrétní zubní pasty a na co je pasta určena. K dostání jsou zejména bělící zubní pasty, pasty proti zánětům dásní a paradentóze, fluoridové pasty apod. Většina z těchto zubních past se hodí pro pravidelnou ústní hygienu.

Bělící zubní pasty slouží pro bělení zubní skloviny a jsou tedy vhodné hlavně pro osoby, kteří chtějí zubům dodat jejich přirozený bílý vzhled. Fluoridové pasty mají zase zvýšený obsah fluoru a hodí se především pro lidi se zvýšenou kazivostí zubů.

Pro ty z vás, kteří mají doma malé děti, kterým nechutná běžná zubní pasta, jsou tu také dětské zubní pasty. Ty mívají různé např. ovocné příchutě a ústní hygiena tak díky nim může být pro děti příjemnější.

Zubní pasty, ústní vody a další přípravky pro ústní hygienu můžete zakoupit zde >> Ústní hygiena