Jak si na balkoně vypěstovat rajčata?

Jak si na balkoně vypěstovat rajčata?

Mnoho lidí si pokládá tuto otázku. Máte nevyužitý balkon? Chtěli byste mít zahrádku? Balkon je ideální místo pro zrealizování Vašich představ. Ať už je to různá zelenina - rajčata, papriky, okurky, ředkvičky, salát, nebo ovoce - například jahody, borůvky, brusinky či nejrůznější bylinky a koření. Všechno toto totiž můžete mít na dosah ruky. Chce to do toho však dát špetku úsilí, píle a vlastních sil, ale z výsledku určitě budete mít radost. Dnes se ovšem budeme věnovat pěstování rajčat.

Rajčata

Nejideálnější podmínky pro pěstování rajčat jsou na balkonech, které jsou orientovány na jih nebo na západ, máte-li zasklený balkon, tzv. lodžii, je to velké plus.

Rajčata přímo milují slunnou polohu. Ale pozor! Přílišnou vlhkost naopak nesnášejí. V období dešťů přímo trpí, dopadají-li kapky deště na jejich lístečky. Pokud nemáte možnost prostě jen zatáhnout okna na balkoně, přikryjte je aspoň nějakým igelitem a dejte je pod stříšku. Budou Vám za to vděčná.

Zakrslá rajčata

Pro začátek si poshánějte někde různé kelímky od jogurtů. Ty totiž použijeme na výsadbu semen rajčat, kde si je nejdříve předpěstujeme. Do kelímků musíme vyvrtat na dno odtokové otvory. Až nám vykouknou malé rostlinky, budeme si muset pořídit větší nádoby pro pěstování. Nejlepší je si koupit samozavlažovací truhlíky o velikosti 50 cm, sem se nám vejdou celkem tři sazenice. Více jich do jednoho truhlíku nedávajte. Dno truhlíku vystelte hnojem. Pokud není k dispozici, pomožte si tím, že za Vaší bytovkou si nasekáte trávu, kterou použijete místo hnoje. Tráva se totiž při rozkladu silně zahřívá a podporuje tím rychlý a zdravý růst rajčat. Na trávu poklademe zeminu - klasický zahradnický substrát, který promícháme s kompostem v poměru 1:1. Kompost též pořídíme v zahradnictví.

Až budete rostlinky zalévat, dávejte si pozor, ať nezalejete i listy rajčat. Jak už jsme si řekli, rajčata nesnesou přílišnou vlhkost. Pokud nám navlhnou, hrozí, že rostlina bude napadena plísní bramborovou.

Tyčková rajčata

Postup se opakuje jako u zakrslých rajčat, ale s tím rozdílem, že místo truhlíků použijeme květináče s minimálním průměrem 40 cm a hloubkou 30 cm. Opět, vhodné na pěstování tyčkových rajčat jsou samozavlažovací květináče.

Pro pěstování v nádobách se však nejvíce hodí rajče keříčkové, tzv. odrůda "Vilma" nebo chcete-li odbornější označení, kultivar "Vilma". "Vilma" je 40 cm vysoká odrůda typu cherry. Každých čtrnáct dnů potřebuje přihnojovat tekutým hnojivem. Plody této odrůdy mají i 40 g.

Drobné pěstitelské prohřešky nejlépe snáší tyčková odrůda rajčat, tzv. "START F1"

Co dodat? Přejeme pevné nervy a odhodlání. Hodně štěstí, ať se dílo vydaří.

datum: 
24.1.2012