Pěstování jahod na balkoně či na terase

Zasejte si jahody na balkon

Nemáte zahrádku a Vaše přání je, mít slaďoučké plody jahod na dosah ruky? Vaše jediná možnost, jak ochutnat jahody je, koupit si ty v supermarketu, hypermarketu nebo v jiném marketu? Co si budeme nalhávat, ty v obchodech dost často s jahodami nemají nic moc společného, až možná na ten tvar. Chuť a vůně je nějaká divná. Aby ne, když většinu ovoce a zeleniny dnes nechávají dozrávat v hangárech napuštěných dusíkem. Naštěstí, pokud máte balkon, máte možnost si jahody vypěstovat sám/sama. Pokud chcete sklízet ještě toto léto, únor je ideální čas na vysévání. Nepropásněte ho. A jak na to?

 

Jak už jsme si řekli, pokud si přejete sklízet úrodu už toto léto, měli byste si vysázet jahody už v únoru. Rostlina by Vám měla rodit od léta až do podzimu. Důležitým poznatkem je, že jahody na balkoně bychom měli pěstovat už od semínka. Pokud totiž použijete na výsadbu semena, předejte tím začarovanému kruhu nemocí, kterými tato rostlinka může trpět.

Ze semen je vhodnou odrůdou k pěstování takzvaný měsíční druh "RUJANA". Starší odrůda Rujana plodí celý rok. Její plody jsou sladké jako plané lesní jahody, ovšem její nevýhoda je, že stejně jako lesní jahody, nejsou o moc větší ani tyto.
Pro náročnější zahrádkáře a nebo také pro milovníky jahod je tu odrůda "TEMPTATION". Tento druh je o něco novější a je rovněž ze semen. Tento druh se vyznačuje středně velkými a výtečnými jahodami.

Semena jahod se dají koupit ve specializovaných obchodech, zahradnictvích, na internetu i ve větších obchodech s potravinami.

  • Pokud vysejeme jahody v únoru, nejpozději však počátkem března, do června nám vyroste silná sadba, která bude plodit časně.
  • Substrát by měl být humózní (obsahující humus, humusový), dobře propustný, mírně kyselý s pH okolo 5.
  • Dostatek vláhy je zásadním kritériem pro správnou péči o rostlinu. Kořenové baly by měly být stále rovnoměrně mírně vlhké. Pro pěstování jsou vhodné samozavlažovací truhlíky. Ty nám spoustu starostí a vrásek ušetří.
  • Pokud budete pravidelně přihnojovat, zajistíte si tím zdraví rostlin a také větší množství sladkých a dobře vyzrálých plodů.
  • Jahody milují slunce a slunečné počasí, ovšem polední žár sluníčka by jim mohl uškodit, pokud je Váš balkon orientovaný směrem na jih, jahody raději přistiňte.
  • V suchých dnech Vám budou rostlinky vděčny za pravidelné orosování vodou. Pozor však, aby byla odstátá, jinak jahodám můžete způsobit teplotní šok způsobený rozdílnou teplotou.
  • Příští zima je ještě daleko, ale důležitá je i péče po zazimování. Rostliny zazimujeme tak, že je přikryjeme chvojím a stěny a také dno květináče odizolujeme. V zimě není nejčastější příčinou záhuby jahod nízká teplota ovzduší jako spíš to, že nám rostlinka uschne. Proto nezapomeňte občas trochu zalévat i truhlík.
datum: 
25.1.2012
zdroj: 
ireceptar.cz