Příběh inspirovaný indickou mytologií. V divadle ABC.

Šivovo kolo života

Navštivte pražské divadlo ABC. Hrát se bude Šivovo kolo života. 29.ledna 2012. A bude to podívaná. Ačkoli nám "laikům" se to může zdát neuvěřitelné, na tomto tanečně-audiovizuálním projektu pracují tvůrci už dva roky. Výsledek ale určitě stojí za to shlédnout. Šivovo kolo života je inspirováno indickou mytologií, půjde tu o nadčasové bilancování mezi dobrem a zlem. Uvidíme nádherné, nezapomenutelné a dech beroucí taneční kreace. Příběh sester Rásy a Máji. Rása v sanskrtu znamená míza stromů či šťáva z plodů a Mája je v sanskrtu iluze, přelud. Bude to vyjímečná podívaná, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Příběh v sobě spojuje tradiční a současnou indickou hudbu a tanec. Nelze si představit indické filmy a představení bez úžasného tance, nádherných a drahých kostýmů a skvělé hudby. Většinou na celém představení bývá nejzajímavější právě tanec.

A jaké tance nám představí?

Půjde o čtyři druhy indických tanců. Bollywood dance je velmi dynamický a pestrý tanec, který používá tradiční indické prvky, gesta dlaní a prstů s moderními a svěžími rytmy. Bhangra dance je původně lidový indický tanec, kterým Indové oslavovali příchod jara a dnes? Zjednodušeně řečeno jde o indický pop. Kathak je choreografická řeč znázorněná mudrami, rytmickými pohyby nohou a expresí obličeje a figurativními pozicemi těla.Tanečnice mají na nohou uvázané rolničky "ghungaru", kterými vytváří rytmické údery. Nechybí piruety ani skoky. Tanec ve vyprávěcí části interpretuje lidské emoce. Součástí tance jsou příběhy starověké Indie a pozice těla a gesta představují hinduistické božstvo. Bharatanátyam je klasický chrámový tanec. Ten pochází z jižní Indie. Je to jeden z nejstarších tanců Indie, ale i přes své stáří je tanec velmi oblíbený v Indii i ve světě. Tento tanec je vyjímečný jeho duchovní hloubkou. Je totiž chápán jako způsob, jak uctívat Boha. Tanec bharatanátyam se tančil v chrámech jako součást obřadů a rituálů a zprostředkovával lidem indickou mytologii. Jako výrazový prostředek používají tanečnice zejména mudry a výraz obličeje. Tanec je doprovázen tradiční karnatickou hudbou.
 

datum: 
8.1.2012
zdroj: 
chytrazena.cz