Srdce pro Václava Havla

Srdce pro Václava Havla

O tomto víkendu, tedy od 21. do 22.ledna začne v Praze odlévání voskové sochy ve tvaru srdce ze svíček, které lidé použili k uctění památky našeho bývalého pana prezidenta Václava Havla na různých místech. Jako zázemí k této akci využijí organizátoři centrum Trafačka v pražských Vysočanech. Organizátoři zároveň shánějí dobrovolníky, kteří by se rádi podíleli a s prací jim pomohou. Socha by podle informací měla být umístěna na piazzetě Národního divadla a to od 9. února až do 10. dubna. Co se s odlitkem vosku, tedy se sochou bude dít dál je zatím ve hvězdách.
Plastika bude mít prý tvar otevřeného srdce. Svíčky se podařilo získat nejen po Praze, ale i ve spoustě dalších městech. Pro představu, kolik svíček se zatím podařilo shromáždit, tak jen na Václavském náměstí úklidová služba odvezla dvacet pytlů se svíčkami.

Hledají se pomocníci

Umělci, kteří jsou mimo jiné i autoři tohoto nápadu, Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, nyní musí dostat z plastových obalů vosk. Momentálně by prý potřebovali nejvíce dobrovolníků. "Uvítáme jakoukoliv pomoc a podporu - doprava, technické vybavení, finanční prostředky. V tomto duchu nám například vyšla vstříc Trafačka v pražských Vysočanech, která poskytla prostor," uvedl Švejda.
Po dokončení těchto prací, tedy po tom, co dostanou vosk ze všech možných obalů se tuto sobotu a neděli bude odlévat vosk do připravené formy. Odlévání se bude konat i v následujícím týdnu.
Záměr odlít voskovou plastiku umělci oznámili poté, co úřady začaly uklízet pietní místa, která spontánně vznikla po smrti Václava Havla.

Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. Ve smutečním průvodu, při vojenském ceremoniálu a při pohřbu se s ním loučily tisíce lidí.

datum: 
20.1.2012
zdroj: 
ceskenoviny.cz