České dráhy zavedly kupé pro ženy

Dráhy zavedly kupé pro větší bezpečnost žen

České dráhy zavedly kupé jen pro ženy. Prý je tato kupé ochrání před možnými útočníky. Je to úplná novinka. Dráhy tak slibují bezpečnější cestování pro ženy. Ženy totiž podle průzkumu volí raději cestování autobusem či vlastním dopravním prostředkem a to z důvodu obav o sebe.

Podnik se inspiroval v zahraničí, kde tyto služby už nějaký ten pátek nabízejí. Zatím je vše ale ve zkušebním provozu. Kupé, do kterých mají přístup pouze ženy a mužům je sem vstup zakázán, jsou označeny piktogramem. V případě, že přece jen mezi dámy zavítá muž, průvodčí ho okamžitě vykáže z tohoto kupé.

"Oddíl pro dámy nabízí ženám a dívkám jistotu, pocit bezpečí a dostatek informací o průběhu cesty. Některým ženám není příjemné sedět v uzavřeném prostoru s muži,“ uvedl pro deník MF DNES mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Kupé pro ženy je zavedeno už ve většině rychlíků a spojů EuroCity, které míří do Německa. Před nedávnem také dráhy představily kupé pro matky s dětmi, tzv. "tichá" kupé, kde se nesmí telefonovat ani nahlas hovořit.

Oddíly pro ženy nejsou prý zase tak časté. Jsou umístěny většinou v blízkosti vlakového personálu, takže v případě nebezpečí je pomoc na dosah ruky.


 

datum: 
6.2.2012
zdroj: 
lidovky.cz