Církev chce po restitucích podnikat v realitách i v turistice

Katolická církev se chce stát významným zaměstnavatelem, pronajímatelem a hospodářem po tom, co jí navrátí majetky. Chce se více zaměřit i na cestovní ruch. Kardinál Dominik Duka usiluje o to, aby se široké veřejnosti otevřelo co nejvíce kostelů.
Až církev po středečním rozhodnutí vlády o církevních restitucích dostane zpět svůj majetek, to se jedná především o poutní místa, stezky, návštěvy sakrálních památek, chystá se zaměřit na jeden ze svých směrů a to turistiku. Církev má ale i spoustu dalších plánů.
"Turistický ruch je už dnes pro nás důležitý vzhledem k tomu, že vlastníme řadu památek. Další rozvoj by byl proto pro nás určitě logický," takto se vyjádřil vedoucí správy majetku pražského arcibiskupství Karel Štícha.
Ve větší míře se bude jednat o zemědělské a lesní pozemky, které díky rozhodnutí církev získá zpět do svého majetku. I na nich se dá ovšem podnikat. Například Rakouský klášter ležící za šumavským hřebenem z jednoho takového pozemku udělal sjezdovku.

A co u nás?

Bude se něco obdobného dít i v Česku? Nic není vyloučeno, je to s velkou pravděpodobností možné. "Odpovědná správa v sobě zahrnuje i hledání nových cest hospodaření a optimálního využití. Takže kromě neetických forem si dokážu představit jakékoli podnikání," říká Štícha.
Například arcibiskupství olomoucké vlastní vinné sklepy. V regionech, kde měla církev své rozsáhlé majetky, se může stát významným podnikatelem.

datum: 
12.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz