Čtvrtina rodin v ČR má více půjček než úspor

Čtvrtina rodin v ČR má více půjček než úspor

V současné době ve více než čtvrtině domácností převažují dluhy nad uspořenými penězi. To je krutá realita.  U 17 procent českých rodin mají převahu půjčky nad úspory, 5 procent domácností má jen půjčky. Ovšem, procento domácností, které mají nemalé finanční potíže, prý v České republice nijak výrazně nepřibývá. Vyplývá to z průzkumů společnosti STEM.

Z výzkumu vyplynulo, že skoro polovina českých domácností (47 %) nemá moc finančních potíží. Buď nemají žádnou půjčku, mají více úspor jak půjček a nebo se zadlužila minimálně. Další třetina domácností je vyrovnaná - půjčky rovnají se úsporám nebo opět nemají ani úspory, ale nemají ani půjčky.
Finanční analytici ale říkají, že současná situace jasně ukazuje na možné finanční problémy. Výsledky společnosti STEM tuto poznámku však potvrdily.

Problémy přiznává třetina domácností

Třetina domácností (33 %) přiznává, že se v minulém roce ocitla v obtížné finanční situaci. Oproti roku 2010 ale došlo ke zlepšení. Prý je ale ohrožena další třetina rodin. Zhruba 48 procent domácností je celkem dobře zajištěno.
„Potvrzuje se, že česká rodina je dvoupříjmová. Tedy že na život bez větších finančních problémů je třeba mít v rodině dva pravidelné příjmy,“ říká finanční poradce František Macháček.
V minulém roce finanční krize zasáhla pouze třetinu důchodců. Mnohem horší finanční problémy měli rodiny, ve kterých jsou nezaměstnaní, tam se problémy řešily v 80 procentech domácností, o moc lépe na tom nejsou ani rozvedení, vdovy nebo vdovci.

Máte vyšší vzdělání? Šance na více peněz

Průzkumy prokazují, že na vzdělání opravdu záleží. Čím více toho umíte, tím více máte peněz. Zaměstnání požadující vysokoškolské vzdělání je lépe placené. Lidé s vyšším vzděláním jsou i více odolní proti půjčkám, úvěrům, vedou si rodinné rozpočty a dokáží si lépe zorganizovat splácení.
 

datum: 
27.1.2012
zdroj: 
novinky.cz