Pozor při výběru bankomatu! Špatná volba Vás může vyjít draze.

Při nesprávném výběru bankomatu můžete ročně přijít o stovky až tisíce korun. V dnešní době, kdy lidé nemají peněz nazbyt, je to opravdu zbytečně vyhozená částka. Neponechejte nic náhodě a zjistěte si na pobočce své banky či na jejich internetových stránkách, kolik za výběr z bankomatu své nebo cizí banky platíte. Pokud jedete do zahraničí, zjistěte si poplatky za výběry z bankomatu taktéž, tam Vás totiž výběry mohou vyjít poměrně dráž.

Poplatky u nás

V průměru si češi vybírají z bankomatu dva až třikrát měsíčně, což je může příjít téměř na 1500 korun ročně.
Za využití jiného bankomatu nejvíce zaplatí klienti klienti České spořitelny nebo GE Money Bank, tam zaplatí dokonce 40 korun za jeden výběr. O něco lépe na tom jsou klienti Komerční banky, kteří zaplatí o 5 korun méně. Klienti ČSOB přijdou "pouze" o 30 korun. A výsledek? Ročně z nás banky vytáhnou 1 080 až 1 440 korun. To je slušná částka, že?
Nejlépe na tom jsou často klienti nových a menších bank, které se snaží nalákat své klienty na nízké, či dokonce žádné poplatky za výběry z bankomatu. Nejvíce to platí u bank, které mají minimum poboček a s klienty komunikují převážně přes internetové bankovnictví. Bohužel, dost často po získání klientů, zdražují.
V případě, že potřebujete vybrat peníze, vyplatí se si udělat delší procházku a zajít s k některému z bankomatů, kde nás to nevyjde na tolik peněz. Seznam svých bankomatů mají banky na svých webových stránkách a nově se dají zjistit i přímo z mobilu.

Něco málo si poplatí i klienti bank, které povolují určitý počet výběrů z bankomatů zdarma. Jestliže půjdete vícekrát měsíčně vybírat z bankomatu, může Vás to příjít zbytečně na pět až deset korun navíc.
Zapište si datum výběru z bankomatu či schovejte si lístek, který Vám vyjede, můžete si tak snadno pohlídat, kolik výberů zdarma Vám ještě zbývá.

Poplatky v zahraničí

V zahraničí, při nevhodně zvoleném bankomatu, nás může výběr vyjít o mnoho dráž. Nejméně sto korun si naše banky účtují při výběrech v cizině. Nejlépe na tom jsou nejspíš klienti České spořitelny a UniCreditBank. Za výběr z některého bankomatu skupiny Erste Group zaplatíte 6 korun a u jiných skupin až 125 korun. Takto jsou na tom klienti České spořitelny. Klienti UniCreditBank při výběru z bankomatu skupiny UniCredit zaplatí podobnou částku, 5 korun a u jiných skupin 100 korun.
Vytisknutím seznamu bankomatů před odcestováním do zahraničí můžete předejít dražším výběrům.

datum: 
4.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz