Sebevraždy z finanční tísně. Po Praze viselo několik oběšenců.

Taky Vás už nebaví ta nejistota? Nevíte dne ani hodiny, jestli zítra budete mít práci? Bojíte se, že kvůli ztrátě zaměstnání či nedostatku financí skončíte na ulici? Že na Vás přijde exekutor? Nejste v tom sami. V pondělí 9.ledna 2012 se ráno v Praze objevilo několik oběšenců. Tato akce má za úkol upozornit na stále se zhoršující ekonomickou a sociální situaci. Ta prý vede spousta lidí k sebevraždám. Jako autor se ohlásilo seskupení, které si říká Prak. Prak tvrdí, že sebevražd u nás přibývá a stále častěji mají "nešťastníci" ekonomické důvody jako jsou dluhy, neschopnost splácet, exekuce, existenční nouze, ztráta bydlení či práce.
"Máme přitom na výběr. Můžeme brát vládnoucí ideologii společnosti vážně, pohoršovat se nad méně úspěšnými a odsuzovat sebevrahy jako slabochy. Můžeme obviňovat 'neúspěšné', chudé a 'nepřizpůsobivé" a ve skrytu duše doufat, že sami zůstaneme ušetřeni. Nebo se můžeme vzepřít a hledat jiná řešení," uvedlo seskupení v tiskové zprávě.    
Řešení vidí v solidaritě. "Opakem pasivity je společná akce proti nespravedlnosti. Právě proto nechceme mlčet, právě proto visí figuríny oběšených v pražských ulicích. Naše akce je pouze prvním viditelným vyjádřením
nesouhlasu a odporu. Další budou následovat," říká seskupení.

Nárůst sebevražd?

Český statistický úřad zatím nezpracoval údaje o sebevraždách, ale podle středočeské záchranné služby se počet sebevražd a pokusů o sebevraždu navýšil.

Hrozí pokuta

Protože akce není nahlášená, k oběšencům vyjížděli hasiči i policie. Případ se prý bude šetřit a organizátorům hrozí pokuta v tisícikorunách. Jestli ale vážně za celou akcí stojí seskupení Prak, není zcela jasné. "Rozhodně to není naše akce," řekla ředitelka sdružení Prak Eva Carbolová.
"Jsme neformální, neregistrovaná skupina několika lidí. V současné době dáváme přednost anonymnímu vystupování," odpověděli organizátoři této akce serveru idnes.cz e-mailem.
 

datum: 
10.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz