Tipy, jak se nepřipravit o sociální dávky.

Nárok na státní sociální dávky podpory nemají nárok jen velmi chudí lidé či rodiny, kteří žijí na hranici životního minima. Podívejte se s námi, jestli také nemáte nárok na nějaký ten peníz. Mnohdy totiž na dávky mají nárok i ti, kteří o této možnosti ani neuvažují.

Pokud si myslíte, že jste na tom finančně tak špatně a nároky na dávky podpory Vám vznikají úplně automaticky, hluboce se mýlíte. Vy sami se musíte přihlásit. I ti, kteří si myslí, že kvůli vysokým splátkám úvěru mají o to více nárok na peníze, se mýlí.

Co si tedy musíme uvědomit a co zohlednit, abychom na sociální dávky dosáhli?

 

1.) O sociální dávky musíme nejdříve požádat

Některé dávky státní sociální podpory závisejí na výši příjmu domácnosti a na výši životního minima členů rodiny. Jedná se hlavně o příspěvky na bydlení a o přídavky na dítě.
Pokud zjistíte, že Vaše rodina má na některý příspěvek nárok, musíte si o něj zažádat na krajské pobočce Úřadu práce podle vašeho místa trvalého pobytu. Pokud tak neučiníte, nárok na dávku zaniká uplynutím tří měsíců ode dne, za který dávka náleží.

2.) Do výpočtu nároku na sociální dávky se bere čistý příjem 

Lidé se často dopouštějí té chyby, že si myslí, že jejich rodinný příjem je natolik vysoký, že nemají na žádné dávky nárok. Dost často ale při výpočtu zohledňují svůj hrubý příjem místo čistého příjmu.

3.) Při nároku na dávku se posuzují příjmy a životní minimum všech společně žijících členů domácnosti

Abyste měli nárok na dávky, musíte též do rodinného rozpočtu zahrnout příjmy i ostatních členů domácnosti jako jsou děti, prarodiče a podobně. Tedy v případě, že mají nějaký příjem.

4.) Splátky úvěrů či alimenty nemají vliv na nárok na sociální dávku

Někteří lidé si myslí, že pokud splácejí nějaké půjčky nebo platí alimenty na děti a peněz na žití jim příliš mnoho nezbývá, tak že kvůli tomu mohou požádat o dávky. Opak je však pravdou. Splátky či úvěry nenavyšují hranici potřebnou pro přiznání podpory.
      

datum: 
11.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz