Den bezpečnějšího internetu 2012

Den bezpečnějšího internetu 2012

Akce s názvem "Den bezpečnějšího internetu 2012" vyzývá k tomu, abychom se chovali zodpovědně při využívání sítě. Co vlastně žádáme po internetu? Jaké vlastnosti by měl mít? Rychlý, pohodlný, ale především by měl být bezpečný. Tato přídavná jména se nevyžadují dnes už pouze po dopravních prostředcích. Dnes je pro 70 zemí celého světa Dnem bezpečnějšího internetu.

I u nás v České republice se můžete na deseti místech seznámit, co obnáší surfování na netu, jaké nástrahy na nás čekají. Různé školy připravují programy, které mají seznámit uživatele internetu s těmito neduhami. Hodlají využít i materiály, které pro lekce bezpečnějšího internetu vydává mezinárodní nezisková asociace European Schoolnet z Bruselu.  „Tématem letošního ročníku Dne bezpečnějšího internetu je propojení generací a vzájemné předávání si zkušeností z užívání internetu. Zjistilo se totiž, že rodiče si často neuvědomují, jaká rizika s sebou internet přináší. To jim mohou vysvětlit mladí a těm zas rodiče musejí poradit, jak se v ošidných případech chovat zodpovědně,“ vysvětluje Janice Richardsonová z asociace European Schoolnet.

Kvůli tomuto problému už v minulých čtyřech letech vydala asociace miliony sešitů s modelovými situacemi, kvízy a barevnými nálepkami pro děti a rodiče. Minulý rok k tomu přidali ještě brožurku s názvem "Hrajte si a učte se být on-line".
„Knížka je určená pro děti od 4 do 8 let. Dá se použít hlavně ve školkách. Nad obrázky a při hrách mají děti mluvit o tom, jak s internetem zacházejí a podělit se o své dojmy z něj s učiteli nebo rodiči.“ Jen naše hlavní město Praha si prý nechalo vytisknout 13 tisíc těchto sešitků pro mateřské školy.

Letos asociace s podporou Evropské komise připravila další manuály, tentokráte pro učitele, jak vést kurzy bezpečnějšího internetu. Součástí lekce je i udělení diplomu, který může účastník získat po absolvování tohoto kurzu.

„Cílem je přimět děti, aby si povídaly o svých zkušenostech s internetem. O problémech, na které tam narazily. Jestli to, co tam viděly, bylo dobré, nebo špatné, nebo jestli je tam něco vystrašilo. Třeba, jestli se samy nestaly obětí kyberšikany nebo jestli se něco takového nepřihodilo někomu jinému a co s tím dělat,“ říká koordinátorka projektu pro školy a rodiče o letošní akci "Den bezpečnějšího internetu 2012" Gloria Jaconelliová.


 

datum: 
7.2.2012
zdroj: 
rozhlas.cz