Jak najít práci?

Hledáte práci?

Podle serveru iDnes vždy v lednu přibývá počet nezaměstnaných a to prý z důvodu,že na konci roku končí spousty smluv. Tedy to uvádí jako jeden z hlavních důvodů. Jak najit novou práci? Tuto otázku si teď nejspíše pokládá hodně lidí. Personální společnost Hudson tvrdí, že nejdůležitějším základem pro úspěšné nalezení práce je napsat si dobrý životopis a připravit se předem na pohovory. Pracovní smlouvu máte prý v kapse. Inu, proč nezkusit pár tipů, že?  
Počítejte s tím, že u pohovoru Vám budou klást různé otázky, ať už jsou to Vaše zájmy, co děláte ve volném čase a tak dále. Zeptat se Vás mohou téměř na cokoli, tak pozor, ať Vás svými otázkami nezaskočí. Nejhorší kombinace prý je, když uchazeč o práci přijde v džínách, má pětisránkový životopis a pomlouvá svého bývalého zaměstnavatele.

1.) Buďte struční a dejte pozor na gramatické chyby

"Výsledky našeho průzkumu mezi firmami ukazují, že životopis by neměl být příliš dlouhý. Ideální jsou dvě strany - vejdou se na ně všechny potřebné informace a pro personalistu to bude snadné čtení," říká pracovnice firmy Hudson Andrea Colantoni. Upozorňuje také na to, že valná část zaměstnavatelů se také zaměří na správný pravopis. Gramatické chyby netolerují.

2.) Pište o tom, co umíte, přidejte tvrdá data

Váš životopis musí obsahovat profesní zkušenosti. Zmiňte se o tom, na jakých projektech jste pracovali, jakou zodpovědnost jste měli u svého zaměstnavatele a k tomu přidejte čísla, data, ty mají prý na personálním rádi. Životopis pište v první osobě. Nazývat sebe ve třetí osobě totiž spoustu zaměstnavatelů rozčiluje. Stručně se v životopisu zmiňte o svých zájmech, mohou si Vás na základě Vašich koníčků pozvat. Přiložte i svoji fotku, většina zaměstnavatelů to hodnotí pozitivně. Uškodit Vám mohou časté změny práce. Pokud ale k častým změnám zaměstnání máte dobrý důvod, nebojte se ho uvést.

3.) V motivačním dopise neuvádějte, kolik chcete brát

Motivační dopis může být, ale nemusí. Většina zaměstnavatelů ho ani nepožaduje. Pokud ale přeci jen ho budete psát, rozhodně se nerozepisujte více jak na jednu stranu. Obsah by měl být stručný - jaký typ práce práce hledáte, Vaše silné stránky, nepřidávejte žádné reference a už vůbec ne Vaši představu o platu.

4.) Na poštu zapomeňte, pošlete životopis přes sociální síť

Až o polovinu můžete snížit šance na úspěch, pokud životopis zašlete klasicky poštou. Dnes letí internet.

5.) Kraťasy nechte doma, vyhrává formální oblečení

Většina zaměstnavatelů si myslí, že uchazeč o práci by se měl dostavit ve formálním oblečení. Běžný oděv a neupravený vzhled Vás zařadí na úplný konec až za Vaše potencionální konkurenty. Důležitý je také pevný stisk ruky, úsměv, správné držení těla. Pokud se dostavíte i přesto, že jste na tom zrovna zdravotně špatně, i to zaměstnavatel ocení. Potřebujete vypadat dobře i přes svoji nemoc? Nebojte se použít výraznější líčení a silný parfém.

6.) Kontaktujte i ty firmy, jež právě neinzerují

Pracovníci z Hudsonu doporučují, že máte kontaktovat i firmy, které zrovna nikde práci nenabízejí. Aktivní přístup, to je oč tu běží.

7.) Uvědomte si své přednosti a chyby

S největší pravděpodobností se Vás u pohovoru zeptaji na Vaše kladné a záporné stránky. Nebuďte takovou otázku zaskočeni. Odpověď se dá nacvičit. Musíte mít také připravenou důvěryhodnou image.

8.) Tvařte se šťastně, zanecháte dobrý dojem

Většina personalistů si Vás oblíbí, pokud budete vypadat spokojeně. Nešťastníci nemají mnoho šancí. Zůstaňte pozitivní, i když jste nervózní, zanechá to dobrý dojem. Troška sebejistoty též neuškodí, ba naopak.

9.) Nepomlouvejte dosavadního zaměstnavatele

Mnoho firem si všímá, jak se vyjadřujete o svém dosavadním nebo bývalém zaměstnavateli. Dávejte si pozor na pusu. Pomlouvání, i přesto, že může být pravdivé, Vám může velmi uškodit. Mluvte upřímně o svých pocitech, ale tak, aby jste nevrhali špatné světlo.

10.) Soustřeďte se na otázky a nevyprávějte moc dlouho

Nebuďte arogantní ani sarkastičtí, to Vám úspěch nepřinese. Příliš dlouhé ani příliš krátké odpovědi také ne. Vypněte si mobilní telefon a děti dejte k babičce.

Co více říci? Přejeme Vám jen hodně štěstí k získání nového zaměstnaní.

datum: 
23.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz