Kojené děti více pláčou, ale ne z hladu

Kojené děti prý pláčou více než děti, které jsou vyživovány umělou stravou (sušeným mlékem). Mnozí lékaři tvrdí, že důvodem pláče kojených dětí je, že mají vyšší pocit hladu a tudíž, že mateřské mléko je nedostatečně vyživující. Toto, už tak zakořeněné tvrzení, naštěstí dnes už vědci vyvracejí. Mateřské mléko je stále to nejlepší, co může maminka svému dítěti dát.
Britská rada pro lékařský výzkum zjistila, že přestože většina matek ve Velké Británii začne své dítě kojit, třetina z nich bohužel s tím po třech měsících skončí. Přitom ministerstvo mateřské mléko doporučuje jako nejlepší zdroj všech potřebných látek pro správný vývoj malého človíčka až do půl roku dítěte.
Jako hlavní důvod uvádějí matky, které předčasně ukončili kojení svého dítěte, že jejich dítě je neklidné, plačtivé a hladové a tudíž nabyli přesvědčení, že mateřské mléko je nedostačující pro jejich miminko.
Rada však uvedla, že je naprosto normální, že děťátko je někdy rozmrzelé a že svým pláčem může dávat najevo únavu a podobně.

Spokojené jsou mnohdy překrmené

Děti, které jsou krmeny sušenou stravou, se mohou jevit jako více spokojené, ovšem podle vědců jsou překrmené, unavené a rychleji nabývají na váze, což není pro vývin zase natolik příznivé. "Naše poznatky odpovídají těm, které se týkají i jiných životních období - jídlo lidi uklidňuje," řekl Ken Ong, který výzkum vedl.
Studie srovnávala údaje získané od více než 300 matek.
"V této společnosti, v níž normou je krmení z lahve a v níž rodiče nejsou s kojením moc obeznámeni, může být zkušenost s kojením stresující a náročná pro matky i děti. Bylo by zajímavé srovnat výsledek se zeměmi, kde je kojení běžné. Často od matek slýcháme, že jakmile se jednou kojení osvědčí a dítě i ony si zvyknou, je to hračka," uvedla Rosie Doddsová z národní porodnické nadace.

Tak milé maminky. A jak se rozhodnete vy?

datum: 
12.1.2012
zdroj: 
novinky.cz