Osobní bankrot vyhlašují už i lidé, kteří mají hypotéku

Čím dál více žádají o vyhlášení osobního bankrotu lidé, kteří už nezvládají splácet hypotéku. Úvěry na bydlení jsou totiž v poslední době kvůli menšímu počtu lidí, kteří by si vzali hypotéku, čím dál dostupnější. Tudíž na úvěr dosáhnou i ti, pro které je obtížnější splácet. I kvůli letošnímu zpomalení ekonomiky se očekává vyšší nárůst takových lidí.
Hromadění spotřebitelských úvěrů a nesplácení půjček. Takto se nám nezodpovědně hromadí dluhů. Nakonec nás to dovede k podání žádosti o osobní bankrot.
A takových případů přibývá. Důkaz může být i nárůst dražeb nemovitostí, ve kterých se často objevují domy či byty, které majitelé nezvládali platit.
"Pokračoval nárůst počtu nedobrovolných i dobrovolných dražeb, jejichž předmětem byly nemovitosti zajišťující pohledávky z hypotečních a spotře-bitelských úvěrů," potvrdil pro ČTK obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal. Minulý rok narostl počet dražeb o 21 procent.
Díky klesajícím úrokovým sazbám se totiž hypotéky staly pro mnoho lidí dostupnější a přestože od prosince začaly banky hypotéky opět zdražovat, tak na podzim se pohybovaly úroky nejníže v historii. Díky tomu půjčky na bydlení rok od roku rostou. Hypotéku v České republice má téměř patnáct procent domácností.

Lidé na venkově dluží méně

Problémy s placením hypoték ma osm procent lidí, kteří si půjčku vzali. Nejhorší je to v Ústeckém kraji, nejhůře na tom je Chomutov. Naopak nejlépe na tom jsou obyvatelé Vysočiny a obyvatelé okresu Žďár na Sázavou.
Osobních bankrotů bylo v minulém roce nejvíce vyhlášeno v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.
 

datum: 
13.1.2012
zdroj: 
IDNES.cz