Alžběta II. slaví 60 let kralování

Královna Alžběta II. dnes slaví

Britská královna Alžběta II. dnes slaví 60. výročí od nástupu na trůn. Při této příležitosti přislíbila Britům a Společenství národů Commonwealth svojí další oddanou službu.

„Děkuji za úžasnou podporu a povzbuzení dodávané po celá ta léta mně a princi Philipovi. Jsme hluboce pohnuti tolika laskavými vzkazy k diamantovému výročí. Doufám, že v tento obzvláštní rok, kdy se nově zavazuji vám sloužit, si uvědomíme sílu pospolitosti, rodiny, přátelství a dobrého sousedství,“ řekla královna.

Po celé zemi si budou připomínat její výročí a to různými akcemi. Ty vyvrcholí v červnu. Dnes se například rozezní v Londýně dvojice slavnostních salv. Organizátoři očekávájí velikou účast v Hyde Parku a Toweru a to i přesto, že je tak mrazivé počasí.

Alžběta se stala britskou královnou 6. února 1952. Přitom úplně původně se tak stát vůbec nemělo. Po smrti jejího dědečka Jiřího V. nastoupil na trůn roku 1936 její strýc Eduard. Eduard však ještě tentýž rok abdikoval, když se snažil oženit s dvakrát rozvedenou američankou. Na trůn tak usedl Alžbětin otec Jiří VI. A tak se stala naše milá dáma nástupnicí trůnu.

Zajímavostí je, že například znala Winstona Churchilla nebo že za svojí vládu viděla odcházet 11 britských premiérů. Ten dvanáctý je David Cameron a toho taktéž přivítala.

datum: 
6.2.2012
zdroj: 
novinky.cz