Moderátorky v Egyptě konečně mohou nosit islámské šátky.

 

Soud v druhém největším městě Egypta,  Alexandrii rozhodl o tom, že ženy, které vyznávají Islám, mohou v televizi při přenosu mít zahalené vlasy šátkem. Už od  60. let státní televize přísně dbala na světkost a hlasatelkám zakazovala jakékoli náboženské projevy, co se týče vzhledu.

Soud rozhodl

Soud v Alexandrii prohlásil: „Šátek na hlavě není překážkou v práci ženy“.  Soud vyhověl žalobě Lamii Husajnové. Ta zažalovala televizi za to, že ji zakázala nosit šátek. Při neuposlechnutí ji hrozila výpověď. Husajnová odmítla moderovat s odhalenými vlasy.

Egypťanky vyznávající Islám si často stěžovaly na diskriminaci ohledně svého oblečení. V poslední době to byly například letušky letecké společnosti Egypt Air, kterým soud též vyhověl a šátky smí nosit.

Diskriminace?

Francie byla prvním státem, která přijala normy o nošení šátků a závojů, které zahalují obličej na veřejnosti. Normy toto nošení na veřejnosti totiž zakazují.  Následovala ji Belgie a ostatní evropské státy. Obhájci tvrdí, že hájí rovnost pohlaví a světské hodnoty.

 

 

 

 

 

 

 


datum: 
4.1.2012
zdroj: 
novinky.cz