V britských nemocnicích zemřou denně čtyři lidi

S odvoláním na oficiální statistické údaje deník Daily Mail uvedl, že v předminulém roce, roce 2010, zemřelo na následky dehydratace a podvýživu v britských státních a soukromých nemocnicích 1316 lidí. Tímto problémem se zabývá i ministerstvo zdravotnictví.
Na nedostatek tekutin zemřelo 155 pacientů, podvýživě podlehlo 48 lidí. U dalších 812 pacientů byla dehydratace indikovaná, i přesto že nezemřeli přímo na ni, ale na komplikace s ní spojené. V případě komplikací spojené s podvýživou zemřelo dalších 301 lidí.
Deník také uvedl, že ne vždycky na smrti pacientů mají vinu nemocnice, protože pro pacienty, u kterých je diagnostikována rakovina, je velmi obtížné jíst a pít. Stejně tak se to týká i Alzheimerovy choroby.

Zjištění ombudsmana

Předsedkyně Asociace pacientů Katherine Murphyová ale říká: „Tato čísla jsou strašným svědectvím o naší pečlivé Národní zdravotní službě. Představují úmrtí, jimž se šlo vyhnout. Tito lidé potřebují naši péči ve chvílích, kdy jsou nejvíce ohroženi.“
Podle předsedkyně jsou čísla alarmující. V roce 2000 totiž bylo evidováno "pouze" 862 těchto případů.
Asociace pacientů spolu s ombudsmanem pro oblast zdravotnictví a komisí pro kvalitu zdravotní péče zjistila, že v polovině ze stovky nemocnic, které navštívila jejich společná inspekční skupina, nedělal personál dost pro to, aby lidé měli k dispozici adekvátní množství jídla a dost vody.

Ministerstvo se brání

Ministerstvo zdravotnictví moc dobře o problému ví, ale hájí se: „Mnoho pacientů, kteří trpí nebo umřeli na podvýživu, už bylo v takovém stavu přijato a trpěli dalšími nemocemi, jako je rakovina, které je činily citlivější na tyto problémy.“
Mluvčí ministerstva však také uvedlo, že byla zahájena akce, která má vést sestry a zdravotnický personál k tomu, aby častěji kontrolovali stav pacientů a pomohli jim pít a jíst.
Deník Daily Mail také uvedl, že dost často se stává, že sestry odnášejí podnosy s jídlem a to netknuté. Proto by sestry měly dbát na správnou výživu pacientů a povzbuzovat je k jídlu či jim pomoci.

datum: 
23.1.2012
zdroj: 
novinky.cz