Ve francouzském městě Cesson-Sévigné už nemají slečny

Zakázali tu slečny

Ve francouzském městě už nemají slečny. Ve městě Cesson-Sévigné na západě Francie se zakázalo používání naprosto normálního a již už tradičního oslovení slečno, ve francouzštině přeloženo jako mademoiselle. Usilovali o to tamní feministické ženy, které toto oslovení pobuřovalo a to z toho důvodu, že u žen je hned poznat v jakém "stavu" se zrovna nacházejí. a tím jsou diskriminováni oproti mužům, kteří se oslovují pane a z tohoto oslovení není poznat, zdali je ženatý či svobodný. Paníma tedy budeme nazývat jak stárnoucí ženy, které uráželo oslovení slečno, tak i mladé dívky. Oslovení tak zmizelo v patnáctitisícovém městečku ze všech oficiálních listin.

Konec diskriminace

„Hlavní je skoncovat s diskriminací,“ komentoval krok starosta města Michel Bihan, který ve volbách zvítězil se sloganem „Město pro všechny“ a už dříve prosadil šatny pro ženy na místním stadiónu či obojetné oslovení v dokumentech radnice. Zrušení oslovení mademoiselle Bihan označil za symbolické gesto.
Město Cesson-Sévigné není ale prvním, kde se oslovení zrušilo. Ve městě Rennes se nepoužívá už pět let.
Oslovení slečno ale mizí i v jiných zemích, v Německu se od něj už téměř upustilo, ve Velké Británii se rovněž již moc nepoužívá.

 

 

 

 

datum: 
12.1.2012
zdroj: 
novinky.cz